Śladami spływów kajakowych po Nysie Kłodzkiej

wpis w: Blog | 0

Witajcie Kochani, tym razem w ramach  poznania naszych rejonów, słynnych ze spływów kajakowych, udaliśmy się na kajaki. Gospodarz zorganizował nam przeuroczy dzień, pływając po niesamowitym szlaku wodnym. Każdy kto będzie chciał skorzystać z takiej przyjemności, może zgłosić się do Mariusza i poczuć te klimaty. Tym razem wybraliśmy się na 3 kajaki. Oczywiście były kapoki oraz instrukcja odnośnie całej wyprawy. Istotne informacje to że w kajaku są dwa miejsca, te na dziobie jest dla zwiadowcy a te z tyłu dla motorniczego. Bardzo ważne jest kto czuje się na siłach jakie funkcje pełnić. Siedząc z tyłu można kierować kajakiem i można decydować o jego losie. Natomiast z przodu osoba, widzi przeszkody i może poinformować jaki obrać kurs, aby ominąć i zgrabnie płynąć dalej. Obie funkcje są bardzo ważne, dlatego pomaga to w przyjemnym i niewypadkowym pływaniu po rzece.

Teraz trochę o Nysie Kłodzkiej, która opanowała te tereny z czego bardzo się cieszymy i spływach kajakowych, które są tu organizowane.

Od dwudziestu dwóch lat, co roku, w długi weekend majowy, ponad 200 wodniaków z całego kraju spotyka się na Ogólnopolskim Spływie Kajakowym na rzece Nysie Kłodzkiej, na jednym z najładniejszych przełomów rzecznych w Polsce – „Przełomie Bardzkim”, aby bawiąc się i wypoczywając na łonie natury, doskonalić swoje umiejętności kajakowe na pięknej i trudnej technicznie rzece o charakterze górskim.

Znaczenie imprezy docenił Polski Związek Kajakowy, którego decyzją odbywające się podczas spływu zawody kajakowe (wyścig na dystansie 10 km i slalom kajakowy) zostały włączone do cyklu imprez Grand Prix i od trzech lat są punktowane w klasyfikacji ogólnopolskiej. Tym samym Ogólnopolski Spływ Kajakowy Nysa Kłodzka im. Narcyza Bondyra zalicza się do elitarnego grona 8 spływów ogólnopolskiego Grand Prix, a obecność obserwatorów Polskiego Związku Kajakowego oraz stosowanie ich zaleceń, wpływa na ciągłe podwyższanie standardów imprezy.

Płynąc szlakiem Nysy Kłodzkiej, zwiedzamy po drodze liczne zabytki i podziwiamy wspaniałe krajobrazy Dolnego Śląska, w szczególności odwiedzamy atrakcje mijanych miejscowości: Kłodzka, Barda i Kamieńca Ząbkowickiego. Dzięki kontaktom z lokalnymi samorządami, każdy uczestnik otrzymuje materiały propagujące piękną Ziemię Kłodzką i Ząbkowicką oraz pamiątkę ze spływu w postaci okolicznościowej koszulki.

Majowy spływ Nysą Kłodzką zalicza się do największych imprez wodniackich organizowanych w Polsce. Wielu wodniaków chętnie wraca tu co roku, niestety ilość uczestników musi być ograniczona ze względu na możliwość bezpiecznego przeprowadzenia spływu szlakiem górskiej rzeki.

Spływ organizowany jest ze stałym biwakiem w Bardzie. Po każdym etapie miasto zapewnia uczestnikom ciepły posiłek i możliwość wykąpania się w ciepłej wodzie, a wieczorem zabawę przy ognisku, na festynie, bądź dostęp do bazy sportowej w Bardzie.

Ponieważ w trakcie spływu odbywają się zawody z udziałem sędziów turystyki kajakowej, na koniec spływu organizowane jest jego uroczyste podsumowanie z udziałem władz lokalnych, podczas którego zwycięscy poszczególnych konkurencji otrzymują dyplomy, medale, puchary i skromne nagrody.kolo

Trasa spływu: Zabłocie-Kłodzko-Bardo-Topola

Źródło: Spływy Kajakowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.