Prace na Pawła ziemi cz. 2 Fundament i piwnica

wpis w: Blog | 0

Pawła dom cz. 2Kolejny etap budowy domu Pawła rozpoczęty, tym razem konkretne maszyny, duże ilości materiału i solidna robota naszych górali. Jednym słowem w końcu widać jak powstaje pierwszy dom w ekoosadzie Bardo.
Pawła dom cz. 2W tym tygodniu Paweł przyjechał ze swoimi wolontariuszkami, które od dłuższego czasu pomagają mu w gospodarstwie. Teraz pomagały w gospodarstwie Mariusza plewić w ogródku i wykopały dużo czosnku. Było wesoło i smacznie. Następnego dnia przyjechał pierwszy transport drewna do budowy domu.

Pawła dom cz. 2Przyjechał TIR załadowany po same brzegi w grube kolorowe belki drewna, które będą służyły jako szalunek pod wylewkę oraz pod konstrukcję szkieletową domu Pawła. Jak się dowiedzieliśmy, powstanie pierwszy po wojnie dom w Opolnicy, który w dodatku będzie ocieplany sprasowaną słomą i oblepiony gliną. Pawła dom cz. 2Cały rozładunek bardzo szybko został zrealizowany. Paweł myślał, że trzeba będzie ludzi do tego i zwołał chłopaków, ale kiedy przyszli i zobaczyli jak operator zgrabnie rozładował załadunek posługując się HDS-em, to zostało tylko podziwianie precyzji wykonania.Pawła dom cz. 2
Kolejnym elementem było wykopanie piwnicy. Jednak najpierw żeby to zrobić, to trzeba było wyznaczyć miejsce gdzie stać ma dom. Przyjechał geodeta i wyznaczył punkty, korzystając z profesjonalnego sprzętu. Kiedy to było zrobione, Paweł wynajął miejscowego koparkowego, który szybko, zgrabnie i profesjonalnie wykopał ogromną dziurę w ziemi.Pawła dom cz. 2

Tydzień później przyjechała ekipa górali Pawła i zaczęli robić pierwsze prace na ziemi. W przypadku górali była to ławka ze stołem aby mogli gdzie zjeść obiadek i wypić piwko. Następną konstrukcją był szalunek pod wylewkę betonową.

Pawła dom cz. 2Pawła dom cz. 2Górale bardzo szybko i sprawnie ogarniali prace, kiedy skończyli szalunek przyjechały dwie betoniary i wylewały tony betonu. W między czasie chłopaki pacami ubijali i wyrównywali rozlany w szalunku beton. Przez dwa tygodnie fundament stwardniał i się zawiązał, dzięki czemu mogli przyjechać górale i zacząć budować ściany piwnicy.

Kolejny TIR przyjechał z bloczkami betonowymi i TDS-em zgrabnie rozładował na wykonaną już podłogę. Pawła dom cz. 2Górale w przeciągu dwóch dni postawili wszystkie ścianki. Prace na tym etapie bardzo szybko szły. Fakt, tak szybko jak szły prace, tak samo szybko szły pieniądze na wykonanie tych zadań, z czym wiąże się każda budowa domu. Jednakże wykonana praca warta była każdego grosza, ponieważ w krótkim czasie zostało bardzo dużo zrobionej solidnej roboty. Pawła dom cz. 2Teraz trzeba było odczekać aż ściany się zawiążą i będzie można stawiać szkielet drewniany domu.  Patrząc ile pracy w to zostało włożone, wiemy jak podejść do tego tematu przy naszej budowie kopuł. Ucząc się na budowie Pawła, możemy wyciągnąć bardzo dużo wniosków jak robić żeby wszystko szybko szło w jednym terminie. To jest najważniejsze aby ekipa nie czekała na materiał, bo wtedy nie ma co robić i wszystko się opóźnia w realizacji. Dobrze jest też rozeznać się w cenach i korzystać z tutejszych lokalnych zasobów aby wspierać siebie na wzajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.