Webinar o Cohousingu we Wrocławiu

webinarZnana nam już od dłuższego czasu Fundacja COHABITAT, już po raz drugi zorganizowała webinarium na temat Cohousingu. Pierwszy oglądaliśmy przez internet, teraz padło wiele propozycji aby oglądać webinarium wspólnie z grupą zainteresowanych osób. Daliśmy też propozycję zorganizowania takiego wspólnego oglądania u nas w Opolnicy, jednak poza nami nie było zainteresowanych, tak więc postanowiliśmy przyłączyć się do większej grupy organizowanej we Wrocławiu.

Spotkanie zaplanowane zostało w Spółdzielni Socjalnej PANATO, Jak się dowiedzieliśmy później, wcześniejszy webinar też był tam organizowany. Na miejsce przybyliśmy jeszcze trochę przed czasem, tak więc mieliśmy okazję przywitać się z naszymi starymi znajomymi, a są to ludzie z wrocławskich colivingów jak Bażanciarnia, Dwie Lampy oraz założyciel ExIT House – wrocławskiego coworkingu z branży IT. Główną organizatorką spotkania była Agata, aktywistka wrocławskiego Cohabitatu.

Gośćmi specjalnymi byli prelegenci webinaru, twórcy portalu cohousing.pl Dawid Cieślik oraz Joanna Mainka, którzy nadawali, na żywo, bezpośrednio z PANATO. Tak więc mieliśmy okazję zaprezentować się jako cała wrocławska grupa, pozostałym oglądającym z całej polski.

Temat webinarum webinar 9styczniabrzmiał “Cohousing i ludzie – budować i mieszkać w grupie”, gdzie właśnie miał być położony większy nacisk na ludzi, jako że poprzedni webinar był bardzo techniczny i brakowało tego aspektu relacji z ludźmi. Wtedy jedyna osoba, która żyła w colivingu w Warszawie, miała jedynie ostatnie 5 minut na powiedzenie parę słów od siebie. Na obecnym webinarze chyba jedynie prelegentka Anna Maria Wolska zahaczyła o ten temat, podając różne aspekty życia w cohousingu także te negatywne. Miało to pozytywny wydźwięk wśród widowni całej polski, jako że wcześniej podawane były same superlatywy. Jednak i to było za mało. Wśród wielu widzów we Wrocławiu, jak i również nam, nie podobał się proponowany model zaciągania olbrzymich kredytów hipotecznych. Nam już nie chodzi o model skandynawski, gdzie może bogatsze społeczeństwo na to stać, to i bogatsi Polacy by tak mogli, bo i pewnie by mogli, tylko po co? Kula u nogi na kolejne lata życia. Proponujemy może bardziej ostrożniejszy model, rozpoczęcia od wynajmu, a przede wszystkim poznania się z ludźmi, z którymi ma się cohousing tworzyć. Tak też funkcjonują wszystkie wrocławskie colivingi, gdzie ludzi nie stać na duży dom, ale w grupie siła, i dzieląc wszelkie wydatki można żyć na wysokim standardzie, ponosząc podobne koszta co wynajem pokoju w ciasnym mieszkaniu.

Na zakończenie webinaru, Dawid zaproponował aby w kolejnym takim, wystąpiła ekipa z ekoosady Bardo, czyli my, gdzie mielibyśmy jeszcze bardziej poopowiadać o aspektach ludzkich, relacjach i możliwych problemach, które już przepracowaliśmy, chociażby w naszych colivingach. Co z tego wyniknie, zobaczymy.

Po zakończeniu transmisji, oczywiście dla pozostałych chętnych, zaplanowana była dyskusja. Mieliśmy możliwość trochę porozmawiać z ludźmi. Trochę nas tu zaskoczyła jedna z prelegentek webinarium, mówiąca o cohousingach, wcale nie deklarowała chęci mieszkania w takim modelu. Chyba właśnie dlatego brakowało tego aspektu ludzkiego, skoro sami prelegenci znali cohousing tylko od strony bycia tam gośćmi na 2 tygodnie.

Z innych grup zaprezentowała się także Stacja Wolimierz. Wiktoria Wiktorczyk, która stamtąd pochodzi, a wręcz się tam urodziła i zna życie wspólnotowo-cohousingowe od dziecka, dużo nam o Wolimierzu poopowiadała. Jak właśnie się można było przekonać, wspólnotowy model życia realizowany jest tam od dawna. Jasiek z wcześniej już wspomnianej Bażanciarni, także opowiedział o ich wypracowanym modelu kładącym nacisk na swobodę mieszkańców, dążeniu do konsensusu. Paulina, mieszkanka Dwóch Lamp, zaprezentowała nam zalety mieszkania wspólnotowego, gdzie mieszkańcy tego domu mogą wspólnie czerpać korzyści i realizować się w tym co preferują. Cieszy nas też potwierdzenie przydatność narzędzi do rozliczeń wspólnych zakupów, które oferujemy w serwisie COHOTO.

Poznaliśmy też tam Agatę i Czesławem. Agata jest działaczką Cohabitatu we Wrocławiu, gdzie organizuje się grupa ludzi chcących się wzajemnie edukować w takich tematach jak “zrób to sam”, budownictwo naturalne,  niezależność energetyczna oraz odnawialne źródła energii, ogrodnictwo miejskie, permakultura oraz wszelkich innych aspektów life-style’u i oddolnych inicjatyw. Agata z Czesławem zadeklarowali się nas odwiedzić w ekoosadzie, tak więc zapraszamy i czekamy na przybycie.

Po samym webinarze może pozostał mały niedosyt, za duży nacisk na urzędy, polityków, liczenie na kredyty, dotacje itp. systemowe rozwiązania, gdzie tym czasem we Wrocławiu i okolicy ludzie sami się organizują, działają, dużo się dzieje, i nie potrzeba do tego mieć wypchanego portfela. To nas napawa optymizmem. Spotkanie z ludźmi, wymiana doświadczeń, poznanie nowych miejsc było bardzo owocne. Myślę że pokazuje to dużą siłę osób zamieszkujących Dolny Śląsk, gdzie ludzie chcą i szukają alternatywnych rozwiązań. Świadczy choćby o tym duże zainteresowanie samym webinarem jak i ilość przybyłych osób do PANATO – około 30.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i czekamy na więcej! My wracamy do Opolnicy i tworzymy swój cohousing 🙂

Dla zainteresowanych, oba nagrania z webinarów można zobaczyć tutaj: Cohabitat – webinary na temat Cohousingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.