COHOTO w Sieci Sensownego Biznesu

COHOTO_logo2.8Już od dłuższego czasu rozglądałem się nad różnymi wariantami nadania kierunku rozwoju COHOTO – naszego start-upa. Potrzebowałem świeżego spojrzenia, także innych osób, którym podoba się główna idea promowana przez COHOTO, czyli życia w nowoczesnych wspólnotach mieszkaniowych typu coliving czy cohousing. Gdzieś, w końcu natrafiłem na stronę internetową Sieci Sensownego Biznesu. Przysiadłem do niej z opóźnieniem, ale w końcu poczytałem dokładnie o co chodzi. Jak najbardziej wpasowuje się to, w to, co i my promujemy: ekonomia współdzielona czy przedsiębiorczość społeczna.
Poszukałem też informacji o osobach/osobie, która za tym stroi, a jest nią Dawid Sokołowski. Dowiedziałem się też o organizowanej przez niego “Niekonferencji Zmienia Się!”, w której brało udział znane nam towarzystwo jak Paweł Sroczyński z COHABITAT, czy Mateusz Jarosiewicz z City2.0. Kolejne, podobne wydarzenie planowane jest na styczeń 2015.

Sieć Sensownego Biznesu tworzy cały ekosystem mentorów, inwestorów, sieci wsparcia, oferuje program inkubacyjny oraz akceleracyjny dla start-upów. Zainteresował mnie szczególnie program akceleracyjny – skorzystałem z opcji zapisania się na newsletter. Po paru tygodniach otrzymałem e-mail, że w Warszawie organizowane są dwa, wstępne spotkania zapoznawcze z programem akceleracyjnym. Coś mnie pchnęło wewnętrznie, aby tam pojechać, poznać tych ludzi. Na pierwsze spotkanie nie mogłem się pojawić, nie pasowała mi data, więc drugiego terminu bacznie pilnowałem.

Spotkanie odbyło się w Yerbaciarni Terere, takie miejsca kojarzą mi się z wrocławską Nalandą – miłe, spokojne miejsca do twórczych spotkań i dyskusji. Tam poznałem dokładniej, na czym polega program akceleracyjny. Jest to 8 spotkań, trwających po 6 godzin, gdzie każdy projekt będzie wnikliwie badany i analizowany, gdzie można zdobyć wiedzę jak prowadzić start-up, nawiązać nowe kontakty i znajomości. No i na koniec, przygotowanie do finansowania projektu przez impact investing czy crowdfunding.
Na spotkaniu poznałem sporo ludzi, którzy także przybyli tam z własnymi projektami czy pomysłami na pro-społeczny biznes. Projekt COHOTO został ciepło przyjęty, jako że Dawid sam praktykował i nadal jest zainteresowany modelem mieszkania w cohousingu. Na spotkaniu był także Sebastian z warszawskiego Cohousingu Kukułki, z którym nawiązaliśmy już internetowy kontakt dużo wcześniej, po webinarium o cohousingach organizowanym przez COHABITAT. Także teraz miałem okazje poznać go na żywo.

Jako, że potrzebowałem w projekcie przysłowiowego “kopa”, jak i zdobywać praktyczną wiedzę, postanowiłem w to wejść. Miałem tylko obawy co do dojazdów, jako że spotkania są w Warszawie, ale dla chcącego nic trudnego – czasami tylko chodzę niewyspany, gdy wyjazd jest o 2 albo 4 w nocy 🙂
Zdecydowałem się także na pójście w stronę crowdfundingu, jako że jest to mi bliższa, pro-społeczna idea finansowania, którą też rozważaliśmy na samym początku, jeszcze w pierwszym colivingu w Żernikach Wrocławskich.

Obecnie jesteśmy po czterech spotkaniach w ramach programu akceleracyjnego, gdzie w miłej atmosferze, uczymy się od siebie na wzajem jak rozwijać nasze projekty, jak zbudować społeczność, realizujemy (albo i nie 🙂 ) zadania domowe. Jak już wielu się przekonało, wymaga to także sporo pracy nad sobą samym.

To na razie tyle z SSB, działamy dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.