Intensywne przygotowania do odbudowy ekoosadowego domu

wpis w: Blog | 0

Kochani po ostatnim gorącym wydarzeniu jakie miało miejsce w ekoosadzie, ostatnio zrobiło się bardzo spokojnie i pozwoliło to na przemyślenie paru spraw. Cała sytuacja jaka miała miejsce w dniu spłonięcia domu, wpłynęła bardzo mocno na Nas wszystkich. Po tym incydencie, kolejnego dnia nastały prace porządkowe, pojawili się ludzie, którzy przyszli z pomocą. Praca szła szybko i gładko, każdy wiedział co miał robić. Wtedy było to przydatne, aby nie zwariować, dlatego ogrom pracy, w jaką wpadł Paweł, pozwalał mu na początku za dużo o tym nie myśleć, a przynajmniej nam się tak wydawało.

Kolejne dni były pełne prac organizacyjnych, ratowniczych i porządkowych. Grupa ludzi, która przyjechała na warsztaty, pomogła Pawłowi w tym wszystkim. Została tylko piwnica, w której Paweł przetrzymywał swoje narzędzia, materiały budowlane, produkty żywnościowe ze swojego gospodarstwa, którymi chciał nakarmić swoich wolontariuszy.  Wszystko było mokre, ciemne i brudne, a w dodatku w całym pomieszczeniu unosił się zapach spalonego domu, który przypominał każdego dnia o tym co się wydarzyło. Jednak nie był to czas jeszcze do rozmyśleń, tylko do działań. W kolejnych dniach dojechało jeszcze kilka osób, które pomogły Pawłowi sukcesywnie ogarniać to co zostało z domu.

Kiedy zebrała się liczna grupka, nastąpiła burza mózgów i szukanie rozwiązań tej tragedii. Każdy wpadł na ciekawy pomysł, który pchał do przodu kolejny i następny. Stworzona została lista materiałów, które są potrzebne do postawienia domu oraz zakres działań, które miały na celu je zdobyć. Pisaliśmy o nich w poście Ekoosada Bardo – odbudowa domu Pawła po pożarze. Po tym ludzie zaczęli się odzywać i oferować swoją pomoc. Na stronie Fan Page’u Ekoosada Bardo – odbudowa po pożarze, zostały umieszczone takie o to informacje:

21 SIERPNIA 2014
Od rana same dobre wiadomości! Od Ośrodka Pomocy Społecznej w Bardzie Paweł otrzymał 5000 zł a firma Planeta zaoferowała preferencyjne ceny na zakup potrzebnych materiałów i na udostępnienie koparki. Tak więc od jutra ruszamy z odbudową izolacji piwnicy!
Siostry zakonne z Barda ofiarowały elementy wyposażenia wnętrz i uściski. Zgłosiły się osoby wykwalifikowane do pracy na wysokości, które zaoferowały odbudowę konstrukcji drewnianej wiosną 2015 roku. Pojawiają się pierwsze drobne wpłaty na koncie Pawła i różnorodne propozycje wsparcia. Za każde zaangażowanie serdecznie dziękujemy.

Zaczęło się dziać, ruszyło i widać było nadzieję w tej całej tragedii.

23 Sierpień 2014
Praca przy renowacji piwnicy wrze… Usuwamy spaloną izolację i zastępujemy nową. Chcemy zdarzyć z pracą zanim się pogoda zmieni.
W związku z tym kolejny apel:
Potrzebujemy ludzi do pomocy. Jakby ktoś miał czas i ochotę przyłączyć się do naszego wesołego zespołu proszę o kontakt z Pawłem 502 523 692. Dziękujemy za ogromne zainteresowanie sprawą i pozdrawiamy!

Kolejna sąsiedzka pomoc:

Dziś dzięki nieodpłatnej pracy koparki z firmy “Planeta” z Barda udało się nam częściowo obsypać kamieniem i ziemią dwie naprawione ściany piwnicy.


Paweł udzielił również wywiadu w NTV1.

Niestety czas ten powoli dobiegał końca, gdyż wolontariusze musieli wracać do swoich rodzin i miejsc pracy. Dzięki nim wszystkim, Paweł poczuł, że to co teraz będzie chciał stworzyć nie będzie tylko jego domem. Będzie też sercem ekoosady, gdzie ludzie się łączą i tworzą piękne rzeczy. Paweł odnalazł w tym nadzieję, kolejną szansę na stworzenie miejsca nie tylko dla swojej rodziny, ale i dla każdej osoby, która będzie chciała tego doświadczyć.

Dni stawały się długie i chłodne, ludzi brakowało, a prac przybywało. Momentami Paweł sam jak palec, pracował od rana do nocy. Chcąc zdążyć przed zimą, pierwszym przymrozkiem. Przyjeżdżał na tydzień o czym informował, z nadzieją że ktoś będzie chciał mu pomóc, chociaż na jeden dzień, na weekend. Druga para rąk w tym przypadku była bardzo potrzebna. Niestety, nastały dni ciszy i spokoju, a Paweł miał czas na przemyślenia i rozważania, na temat dalszych kroków. Wiedział, że nie ma pieniędzy na budowę domu i uzbieranie ich może bardzo długo potrwać. W końcu stracił ponad 150 tyś. w ciągu kilku minut. Stawiało to go w bardzo trudnej sytuacji, bo tym samym opóźniało realizację projektu Ekoosady Bardo. Do dziś nikt nie postawił tutaj domu i prawie niczego nie ma oprócz pola, młodego sadu, warzywniaków i ogrodzonego siatką kawałka ziemi. Losy z biegiem lat mogłyby stracić na znaczeniu albo uleć zapomnieniu.Sytuacja jak dla mnie słaba, trudno mi się postawić w jego skórze. Co teraz? Jaki krok? W co ręce włożyć? Wrócić do domu i zatyrać się na kolejny dom? Czy zapomnieć i uznać to za niemożliwe? Jak ekologiczny rolnik z niewielkim areałem ziemi, uzbiera taką kwotę by ponownie coś zbudować? Znów sam i po co? Może to ostatnie pytanie, dało więcej do myślenia. W końcu chce stworzyć ekoosadę, miejsce od ludzi dla ludzi, dlaczego nie zacząć by działać tak już od początku. Podczas spotkań, dużo osób mówiło mu o wystartowaniu z projektem odbudowy domu na portalach, gdzie fundatorem jest społeczność, która wspiera takie przedsięwzięcia.

Zatem zaczęło się, Paweł zdecydował się na nowy krok w swoim życiu. Mimo szoku jaki doznał w trakcie pożaru, mimo szoku jaki doznał budząc się kolejnego dnia i widząc zgliszcza, dał sobie szansę. Zaczął działać i przygotowywać akcję odbudowy na polakpotrafi.pl
Oczywiście pierwsze kroki nie były proste, gdyż świat, w którym miał się poruszać był nierealny, wirtualny, coś czego nie doświadcza na co dzień pracując w gospodarstwie.

Pierwszym etapem było nakręcenie filmu, z którego realizacją zwrócił się o pomoc do Piotrka. Razem nakręcali ujęcia, układali scenariusz i wybierali zdjęcia. Później pomagaliśmy Pawłowi w wybraniu nagród i ogarnięciu reszty wszystkich tych zadań, aby prawidłowo zrealizować projekt. Dla nas przygotowanie akcji crowdfundingowej to również była nowość, więc wiele się wspólnie uczyliśmy. Piotrek zajął się montażem filmu, obróbką zdjęć, stworzeniem grafiki i składem opisu całej akcji by wszystko współtworzyło jedną całość. Każdego dnia dochodziły kolejne materiały, powstawały następne wersje filmu, ludzie oferowali nagrody, dochodzili patroni akcji. Prace trwały intensywnie ponad miesiąc, by zdążyć jeszcze w tym roku wystartować i uzbierać na materiały, by w przyszłym roku ruszyć z budową. Już niedługo pojawi się na naszym blogu informacja o akcji Odbudowy Domu na www.polakpotrafi.pl.

Po zbudowaniu domu Paweł chce, aby był on otwarty dla każdego, kto będzie chciał doświadczyć efektów wspólnych działań wielu ludzi w jednym miejscu. Paweł poczuł ludzi i możliwość stworzenia czegoś więcej niż tylko swojego własnego prywatnego domu. Chce być z ludźmi, żyć z ludźmi i tworzyć z nimi niesamowite projekty. Brak barier pozwala na realizowanie marzeń, które do tej pory były odległe w czasie. Postawienie tego domu wspólnymi siłami z ludźmi pozornie nieznanymi, będzie dla ekoosady znakiem, że właśnie w tej chwili zmieniamy świat z niemożliwego na możliwe. Zaczynamy współpracować i tworzyć obfitą rzeczywistość  dla radości z budowania, współdzielenia i dla odkrywania w tym dobrej, rozwijającej zabawy. Powstawanie takich miejsc może niesamowicie wpłynąć i zmobilizować społeczeństwo do uwierzenia w niewiarygodne zjawiska. Pomóc odbudować komuś dom dla samej zabawy tworzenia jest niesamowitym doświadczeniem. Porzucając wszystkie systemowe schematy, człowiek czuje się wolny i pozbawiony negatywnych emocji. Czy od czegoś takiego warto zacząć? Czy to zjawisko może zaistnieć? Jeśli w to głęboko uwierzymy i pomożemy temu się zrealizować, to zgadnijcie co? W przyszłym roku będziemy zbierać pierwsze plony tego właśnie doświadczenia.Nowe miejsce, nowi ludzie, nowe pomysły, idee i rozmowy do białego rana. Tańce przy ognisku, posiłek przy kociołku i zawsze dostępny kawałek bujnej przyrody na postawienie namiotu. Miejsce do odpoczynku i wyszalenia się dzieci. Mogą ganiać za sarnami, chować się za drzewami i podziwiać rozciągające się pasma gór, siedząc i bujając się między drzewami z wielkimi hamakami.
Czy to sen? Czy to raj? Nie, to coś bardziej realnego, to Ekoosada Bardo, dom stworzony przez Was dla Was 🙂

Źródło: Odbudowa domu, FanPage na Faceboku, Wywiad w NTV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.