Podsumowanie dotychczasowych działań w naszej Osadzie

wpis w: Blog | 0

Ostatnimi czasy dużo pracy i wiele ważnych spraw zawojowało naszym wolnym czasem i możliwością podzielenia się z Wami tym co udało nam się do tej pory zdziałać. A udało nam się wiele ciekawych spraw osiągnąć i zaplanować kolejne działania na ten rok. Dzięki współpracy z Fundacją Agrinatura dostaliśmy ok 800 drzew owocowych starych odmian do posadzenia. Zorganizowaliśmy w tym celu warsztaty, które prowadził Grzegorz Hodun, autor wielu artykułów i kilku książek o dawnych odmianach i sadach tradycyjnych. Mogliśmy zapoznać się z jego wieloletnim doświadczeniem dotyczącym sadzenia, przycinania i dalszej pielęgnacji naszych drzew. Wszyscy czekamy cierpliwie na pierwsze owoce, które mogą być za rok lub dwa, ale jak już się pojawią to będzie co jeść i z czego robić dżemy, konfitury lub soki.We wrześniu Pawłowi udało się skończyć budowę domu na tyle aby wprowadzić się do niego wraz z rodziną. Zostało jeszcze wiele prac, ale małymi krokami powoli udaje mu się zamykać różne prace, dzięki którym co raz bardziej jest przytulnie w jego domu. Oczywiście jak przystało na rolnika, udało mu się zasiać grykę i posadzić różne warzywa, które w tamtym roku obficie zaowocowały. Wszystkie soczyste i smaczne, a co najważniejsze zdrowe i pożywne bo ekologicznie uprawiane. Różne odmiany ziemniaków, dynie, kapusta, marchewka, seler i wyjątkowe w smaku buraczki. Było co zbierać, wykopki jak kiedyś łączyły w pracy ludzi i cieszyły oczy widokiem tak urodzajnych plonów. Mieliśmy okazję wspólnie zbierać, obierać, kroić i przygotować kapustę do kiszenia. Kilka sprawnych silnych rąk do szatkowania, zwinne nogi do udeptania i kilka głów organizujących cały proces twórczy, a przy okazji świetna zabawa.

Uczestniczyliśmy w V Spotkaniu Polskich Alternatywnych Społeczności w Jabłonce organizowanym przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM oraz Fundację Ogrody Permakultury. Powstało tam wiele ciekawych pomysłów, które aktualnie rozwijamy i efekty współpracy wkrótce zobaczymy. W tym roku będziemy organizować wraz z Pracownią Tańczące Ogrody kolejne spotkanie alternatywnych społeczności pod Krakowem. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych chcących współtworzyć i rozwijać tą społeczność.

Oprócz tego zrealizowaliśmy kolejne Turne po społecznościach ekoosadowych zjeżdżając północną Polskę i poznając wiele ciekawych osobowości. Odkryliśmy kolejne zalążki ekoosadowych społeczności co bardzo nas ucieszyło. Temat w Polsce się rozwija na swój własny sposób i widać jak wiele inicjatyw zmierza w tym kierunku. Ogromne możliwości, piękne tereny przyrodnicze i ludzie z wyobraźnią pojawili się na naszej drodze i podzielili się swoim doświadczeniem związanym z budowaniem społeczności oraz organizowaniem swojej przestrzeni życiowej.
Dziękujemy Wam za to.

A teraz siedząc przy rozpalonym kominku w domu Pawła i Grażyny, popijamy ciepłą herbatkę i planujemy kolejne przedsięwzięcia związane z budowaniem naszej osady. W planach zwiększenie produkcji żywności aby zaopatrywać pobliskie tereny w zdrowe i ekologiczne produkty. Zagospodarowanie własnych siedlisk o kolejne ciekawe odmiany drzew, krzewów,  stworzenie ogródków/ spirali ziołowych czy poznanie kolejnych permakulturowych rozwiązań, które urozmaiconą i wzbogacą nasze ziemie. Dzięki ludziom którzy chcą podzielić się z nami wiedzą jak to zrobić z głową, szykujemy się na wiosnę, na czas wielu intensywnych działań w terenie aby stworzyć swój własny raj na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.