Wiosenne sadzenie drzew iglastych

wpis w: Blog | 0

Wiosna to odpowiednia pora na sadzenie drzew z odkrytym systemem korzeniowym, czyli takich nie z doniczki. W tym okresie ceny za sadzonki są stosunkowo niskie, dzięki temu można się zaopatrzyć w dość duże ilości aby zalesić znaczną część własnej działki. W naszym przypadku trzeba było stworzyć ścianę od wiatru, dlatego wybraliśmy do tego celu świerki. Wzdłuż działki posadziliśmy na przemian świerka pospolitego ze świerkiem srebrnym i daglezją. Do posadzenia wyszło aż 200 drzew, więc pracy było sporo. Każde nasadzenia trzeba robić z głową, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie jakie drzewa rosną w naszym terenie, aby mieć pewność, że wybrane przez nas drzewa przyjmą się i będą częścią tego rejonu.

Świerk pospolity jest jednym z najważniejszych leśnych drzew iglastych Europy, który rośnie dziko w Polsce. Na obszarach górskich tworzy on rozległe lasy regla górnego. Świetnie znosi największe mrozy dlatego nie potrzebuje żadnej ochrony na zimę i najlepiej rośnie gdy ma ziemię wilgotną, ale dobrze znosi przesuszenie. Posadziliśmy go na miejscu nasłonecznionym, dzięki temu igły nie będą miały tendencji do ogołacania się od dołu.

Świerk srebrny, inaczej kłujący – adekwatna nazwa, gdyż bez rękawiczek się nie obyło – jest drzewem bardzo wytrzymałym na niskie temperatury i na susze. Odznacza się również wysoką odpornością na zanieczyszczenia powietrza i jest mało wymagający w stosunku do gleby, dlatego powinien być sadzony tylko w miejscach słonecznych. Posadzony na przemian ze świerkiem pospolitym, tworzy bardzo ładną kompozycję.

Natomiast daglezja zielona to jedno z najszybciej rosnących drzew iglastych. Całkowicie odporna na mróz pokryta na młodszych okazach gładką, szarą korą, z licznymi, wypukłymi pęcherzami żywicznymi o przyjemnym zapachu, przypominającym zapach jabłek lub cytrusów. Bardzo pięknie pachnie i też w tym celu posadziliśmy go od strony wietrznej, aby kosztować się jego zapachem. W dodatku obok sekwoi jest to najpotężniejsze drzewo iglaste, które żyje kilkaset lat.

Oczywiście najpierw trzeba było wyznaczyć w jakiej odległości można posadzić takie drzewa. Według naszego planu przestrzennego, trzeba zachować odpowiedni 3 metrowy odstęp od ogrodzenia aby nie ingerować w sąsiednie działki, czy drogę. Jeśli tego nie weźmiemy pod uwagę to w przyszłości mogą z tym wiązać się problemy związane z utrzymaniem porządku, którym od razu można zapobiec odpowiednio planując sadzenie.

Pogoda nam sprzyjała, było ciepło i słonecznie w pewnych momentach powiewał i chłodził trochę wietrzyk ze strony północnej. Praca szła bardzo szybko, najpierw trzeba było wykosić trawę pod drzewka, później wykopać odpowiedniej wielkości dołek i prawidłowo rozprowadzić system korzeniowy, zasypać ziemią  i udeptać dołek a na końcu wszystko podlać. Zdecydowaliśmy się zastosować agrotkaninę, aby drzewka miały możliwość łatwego przystosowania się i szybkiego wzrostu. Takie rozwiązanie pozwala zagłuszyć rozwój innych roślin aby drzewka mogły się w pełni przystosować. Oprócz tego mamy rozwiązany problem z koszeniem, który na takiej dużej działce jest wyzwaniem. A drzew dochodzi z każdym rokiem więc trzeba sobie pomóc aby wszystko rozsądnie w miarę możliwości ogarnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.